Banner
Click to change Click to change Click to change
HOMEJOINLOGFSRC CALENDARRESULTSFORUMFSRC HISTORYCONTACT USFSRC STORE

Frederick Steeplechasers' Running Club

HALL OF FAME

Annual Award Winners

Every year, the Frederick Steeplechasers hold a banquet/ceremony to honor members who have had significant achievements over the year or have made important contributions to our club.
Descriptions of the Annual Awards

Note: For runners with links, click on the runner to read their tribute.

2011 Award Winners and Tributes

2012 Award Winners and Tributes

2013 Award Winners and Tributes

RUNNERS OF THE YEAR

  • 1984 – David Schafer
  • 1985 – Rose Lechner & Sue Lyngass
  • 1986 – Harry Blanchard & Rose Lechner
  • 1987 – Ed Busch & Nancy Walz
  • 1988 – Karen Hawthorne & Charles Van Meter
  • 1989 – Linda Derr & Bob Imming
  • 1990 – Doug MacDonald & Laurie Widmer
  • 1991 – Ed & Sharon Busch
  • 1992 – Kathy Eiben & Joe Myers
  • 1993 – Tim O’Keefe & Rosemary Thomas
  • 1994 – Marti Gribb & Ted Poulos
  • 1995 – Brent Ayer & Marti Gribb
  • 1996 – Marti Gribb & Chris Krough
  • 1997 – Rick Kern & Renee Osikowicz
  • 1998 – Frank Kurtz & Jennifer Morrison
  • 1999 – Brent Phillips & Bev Black
  • 2000 – Paul Christiansen & Renee Osikowicz
  • 2001 – Ron & Bev Black
  • 2002 – Kathy Michelson & Dwayne Late
  • 2003 – Janet & Jeff Urbanski
  • 2004 – Bev Black & Paul Spurrier
  • 2005 – Ron Black & Felicia Gudat
  • 2006 – Malcolm Senior & Kelly Volovar
  • 2007 – Stephan Dobson & Rachel Ridgeway
  • 2008 – Jay Silvio & Eva Rosvold
  • 2009 – Kristen Shaw & Victor Cretella
  • 2010 – Crista Horn & Joe Basford
  • 2011 – Rachel Murphy-Ryan & Tim Hugen
  • 2012 – Sage Norton & Chad Connors
  • 2013 – Cassy Crouse & Tim Snyder

MASTER RUNNERS OF THE YEAR

  • 1992 – Al Walker & Peggy Waxter
  • 1993 – Dee Nelson & Byron Stay
  • 1994 – Karen Hawthorne & Jeff Jones
  • 1995 – James Moreland
  • 1996 – Steve Schaeffer
  • 1997 – Brent Phillips & Beverly Rudolph
  • 1998 – Paul Christiansen & Janet Krones
  • 1999 – Helen Schley
  • 2000 – Everett Jackson & Colleen Clancy
  • 2001 – Leslie Nuse & Steve Schaeffer
  • 2002 – Jenny Marino & Tim O’Keefe
  • 2003 – Diane Negley & Rich Burhman
  • 2004 – Lisa Meehan & Mark Lawrence
  • 2005 – Lisa Hickman & Bruce Attavian
  • 2006 – Bernie Sellers & Vicki Bate
  • 2007 – Jim Becker & Cherrie Hessong
  • 2008 – Jim Salley & Bev Black
  • 2009 – Maria Rubeling & Malcolm Senior
  • 2010 – Steve Dobson & Harriet Langlois
  • 2011 – Pam Geernaert & Brian Gregory
  • 2012 – Ruth Taylor & Eddy Horn
  • 2013 – Keary Johnston & David Welch

GRAND MASTER RUNNERS OF THE YEAR

MOST IMPROVED RUNNER OF THE YEAR

  • 1985 – Tim Briscoe & Harold Carrier
  • 1986 – Toni Late & Tommy Shankle
  • 1987 – Sandy Anderer & Rusty Moore
  • 1988 – Sharon Ford & George Waxter
  • 1989 – Charles Bare & Nancy Craven
  • 1990 – Bob Burdsall & Carol Hamilton
  • 1991 – Jay Shanton & Tina Watts
  • 1992 – Mike Holland & Marti Gribb
  • 1993 – Andrea Issel & Brent Phillips
  • 1994 – George Baugher & Rosemary Thomas
  • 1995 – Fred Wojtowicz
  • 1996 – James Lowrie
  • 1997 – Jennifer Morrison & Rich Potter
  • 1998 – Bev & Ron Black
  • 1999 – Suzanne Long & Terry MacGillivray
  • 2000 – Hugh Gordon & Nancy Twigg
  • 2001 – Jody Kurtz & Jay Schill
  • 2002 – Mary Sill & Brian Lesko
  • 2003 – Mary Zielinski & Joe Tiso
  • 2004 – Terri Sellers
  • 2006 – Victor Cretella & Becky Walters
  • 2007 – Mike O’Grady & Ulrike Koehler
  • 2008 – Steve Pilarcik & Janice Dobson
  • 2009 – Christine Dzara & Chad Connors
  • 2010 – Kristin Pratt, Meg Page & Ron Robisch
  • 2011 – Marti Grib-Kachman & Chad Ahalt
  • 2012 - Crystal Raines & Paul Smeck
  • 2013 – Lorraine Sullivan & Javier Montenegro

IRONMAN / IRONWOMAN

RISING STAR

  • 2005 – Chad Connors
  • 2006 – Sarah Zielinski
  • 2007 – Michael Dee & Uli Koehler
  • 2008 – John Stuart & Elizabeth Gannon
  • 2009 – Cassy Crouse-Rizoulis & Brian Peabody
  • 2010 – Tammy Sigman & Chuck Gentry
  • 2011 – Kelly Buriak & Lance Dockery
  • 2012 – Ronni Griffin & David Lieb II
  • 2013 – Jan Harris & Eamon Connelly

LEWIS MEMORIAL

  • 1987 – Al Hurley
  • 1988 – Tommy Shankle
  • 1989 - Tim Briscoe
  • 1990 – Ken Anderer & Sue Lyngass
  • 1991 – Joe Myers & Nancy Waltz
  • 1992 – Ken & Sue Anderer
  • 1993 – Donna Briscoe, Joe Myers & Barbara Phillips
  • 1994 – Tim Briscoe & Barbara Phillips
  • 1995 – Bob Imming
  • 1996 – Barbara Phillips
  • 1997 – Nancy Twigg
  • 1998 – Bob Imming
  • 1999 – Jim Keinhofer
  • 2000 – Beverly Rudolph & Merlin Porter-Borden
  • 2001 – Rich Potter & Brent Ayer
  • 2002 – Ken Anderer
  • 2003 – Larry Cunningham
  • 2004 – Anne Hafer & John Kippen
  • 2005 – Fred Schumacher
  • 2006 – Larry Herman
  • 2007 – Rick O’Donnell
  • 2008 – Tim O’Keefe & Peggy Waxter
  • 2009 – Luanne Houck & Dwayne Late

ANDERER AWARD (PREVIOUSLY LEWIS MEMORIAL)

PRESIDENT’S AWARD

SPECIAL AWARD

  • 2011 – Rick O’Donnell, Bev Black & Mike O’Grady
Membership